برای مشاوره و خرید محصولات تماس بگیرید.   09352249782​

طرز تهیه موکا (بهترین و ساده ترین روش)

موکا چیست

قهوه و شکلات به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌های طعم‌دهنده در تمام دوران‌ها به‌طور محکمی جای گرفته‌اند و بدون شک یکی از خوشمزه ترین راه های جفت کردن این دو در موکا است. اما موکا چیست، چرا به آن موکا می گویند؟ موکا تلخ است یا شیرین؟ و از همه مهمتر طرز تهیه موکا چگونه است؟ مقاله موکا ما همه چیزهایی را که باید در مورد این ترکیب خوشمزه قهوه و شکلات بدانید را دارد.

موکا چیست؟

در جواب به سوال موکا چیست باید بگویم موکا به سادگی یک کافه لاته با طعم شکلات است که با شکلات، قهوه و شیر درست می شود و به آن موکاچینو یا موکا لاته نیز می گویند. موکا معمولاً دارای طعمی خاص و متمایز است که شیرینی، تندی و ترشی را در خود دارد. این قهوه معمولاً دارای بوی شکوفه‌های گل و میوه‌های خشک است و طعم آن می‌تواند متنوع باشد، اما به طور کلی دارای طعم ملایم و لذیذی است.

چرا به آن موکا می گویند؟

قهوه موکا نامی است که از نام بندر موکا(یا المخا) در یمن گرفته شده است که از قرن پانزدهم تا قرن هجدهم بازار عمده قهوه بود. این نوع قهوه از دانه‌های قهوه موکا به دست می‌آید که از ارقام قهوه عربیکا تولید می‌شود. دانه‌های قهوه موکا از درختان قهوه که در ارتفاعات بالا و شرایط آب و هوایی خاص رشد می‌کنند، برداشت می‌شوند.

مواد لازم برای تهیه موکا

حالا که فهمیدیم موکا چیست و چه طعمی دارد، می توانیم بریم سراغ تهیه آن. برای طرز تهیه موکا فقط به 3 ماده نیاز دارید:

1) شکلات
شما می توانید از این شکلات ها استفاده کنید:

شربت شکلات (به طور آماده در فروشگاه)
سس موکا – دستور آن را در ادامه مقاله آمده آورده ام که بسیار آسان است.
شکلات تخته ای (یا شکلات چیپسی اما من شکلات تخته ای معمولی را برای طعم بهتر توصیه می کنم)
شکلات شیری بهترین است، شکلات تلخ به این راحتی حل نمی شود، شما تکه های کوچک شکلات در نوشیدنی خود خواهید داشت.

همچنین می توانید از مخلوط کاکائو داغ (یا مخلوط شکلات داغ که حاوی نشاسته نیست که نوشیدنی را غلیظ تر می کند) استفاده کنید.

2) قهوه

برای این نوشیدنی به یک اسپرسوی قوی نیاز داریم. اسپرسو مقدار کمی از قهوه قوی دم شده است، یک اسپرسو بزرگ حدود 1/4 فنجان (60 میلی لیتر) است، می توانید آن را به راحتی با دستگاه اسپرسوساز یا قابلمه موکا درست کنید. اگر آن ها را ندارید، می توانید از قهوه فوری معمولی نیز استفاده کنید – حدود 2 قاشق چایخوری قهوه فوری (یا کمتر اگر قهوه ملایم می خواهید) را با 1/4 فنجان آب جوش هم بزنید.

3) شیر

در طرز تهیه موکا شما به شیر بخارپز نیاز دارید. سعی نکنید آن را با شیر داغ درست کنید – طعم آن مانند شیر شکلات با قهوه است. می‌توانید شیر خود را در دستگاه اسپرسوساز یا بخارپز/فرکننده شیر بخارپز کنید. اگر اینها را ندارید، می توانید شیر داغ اما نه در حال جوش را در یک شیشه بریزید، در آن را محکم ببندید و حدود 1-2 دقیقه تکان دهید تا شیر کف کند. مانند بخار پز شیر کف نمی کند، اما هنوز هم بسیار خوب و بسیار بهتر از شیر داغ است.

مقدار شیر بستگی به بزرگی لیوان قهوه شما دارد. برای فنجان معمولی فقط به 1/2 فنجان شیر نیاز است، اما برای لیوان های قهوه بزرگتر، مانند یک کافه لاته، به حدود 3/4 فنجان نیاز دارید. این مقادیر برای شیری است که هنوز بخارپز نشده است. 

موکا چیست، طرز تهیه موکا

طرز تهیه سس موکا

در طرز تهیه موکا، شما نیاز به سس موکا دارید که در ادامه آن را به سادگی درست می کنیم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقادیر مساوی از موارد زیر را ترکیب کنید:

پودر کاکائو شیرین نشده، پودر قند (یا شکر گرانول/قهوه ای) شیر (یا آب)، سس های شکلات تجاری اغلب از پودر شیر استفاده می کنند، اما با آب هم خوب می شود.. کمی عصاره وانیل برای طعم دادن (اختیاری).

همچنین می توانید با اضافه کردن شکر بیشتر یا شکلات بیشتر با افزودن پودر کاکائو بیشتر آن را شیرین تر کنید و به سادگی با ذائقه خود تنظیم کنید! برای طعم بیشتر شکلات می توانید مقداری شکلات خرد شده نیز اضافه کنید. سس غلیظ تر می شود، بنابراین کمی شیر یا آب اضافه کنید. می خواهید سس قوام قابل ریختن داشته باشد اما باید غلیظ باشد.

اگر فقط یک قهوه درست می‌کنید، می‌توانید 1 قاشق غذاخوری پودر کاکائو، 1 قاشق غذاخوری شکر، 1 قاشق غذاخوری شیر/آب، 1/2 قاشق چایخوری عصاره وانیل و اسپرسو داغ را در یک فنجان ترکیب کنید، سپس هم بزنید تا همه مواد تشکیل شوند. ترکیب می شوند (مدام آن را هم بزنید). توجه داشته باشید که مایع باید داغ باشد تا پودر کاکائو جا بیفتد.

اگر می‌خواهید سس بیشتری درست کنید تا روی خامه فرم گرفته بریزید و یا برای بعداً بیشتر بخورید، همه مواد را در یک قابلمه کوچک بریزید و سس را مختصر بپزید تا مواد خوب با هم ترکیب شوند و سس غلیظ شود. اگر فقط آنها را در یک فنجان مخلوط کنید، سس خیلی روان می شود. برای قهوه خوب است اما برای استفاده به عنوان تاپینگ بسیار نازک است.

این سس را می‌توانید چند روز (با شیر) در یخچال یا اگر با آب درست شده است به مدت 1 تا 2 هفته در یخچال نگهداری کنید.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه لاته

طرز تهیه موکا

در مطالب قبل مواد موکا را آماده کردیم و حالا برای طرز تهیه موکا به ترتیب این مراحل را طی می کنیم:

  • مرحله 1: سس شکلات (2 قاشق غذاخوری) را در یک لیوان قهوه شیشه ای بزرگ اضافه کنید.
  • مرحله 2: در اسپرسو (1/4 فنجان) بریزید.
  • مرحله 3: هم بزنید تا ترکیب شوند.
  • مرحله 4: شیر بخار پز (از 1/2 تا 3/4 فنجان شیر در هر فنجان / سروینگ) را اضافه کنید و دوباره هم بزنید.
طرز تهیه موکا

تاپینگ قهوه موکا

تاپینگ ها آن را با دارچین یا پودر کاکائو بپاشید و مارشمالو را روی آن قرار دهید روی آن را با خامه فرم گرفته، سس شکلاتی بیشتر، و براده/فرش های شکلات شیری بپوشانید (برای این کار از پوست کن سبزیجات استفاده کنید)

طرز تهیه خامه فرم گرفته:

1/2 فنجان خامه غلیظ یا خامه غلیظ (120 میلی لیتر) را با 2 قاشق چایخوری پودر قند (یا شکر گرانول) بزنید تا سفت شود. البته در صورت تمایل می توانید شکر بیشتری اضافه کنید. این برای دو فنجان قهوه کافی است. اگر خامه فرم گرفته اضافه می کنید، به یاد داشته باشید که شیر بخار پز را زیاد اضافه نکنید، آن را حداکثر 1/2 اینچ (1.5 سانتی متر) زیر لبه لیوان بریزید.

موکا شما به همین راحتی آماده است و می توانید آن را سرو کنید.

فرق موکا و لاته و کاپوچینو

فرق موکا و لاته و کاپوچینو

فرق موکا با کاپوچینو و لاته معمولاً در نحوه تهیه و مواد اصلی آن‌ها است.

– کاپوچینو: این نوشیدنی از مخلوط قهوه اسپرسو، شیر گرم و کرمه پشتیبانی می‌شود. نسبت قهوه به شیر در کاپوچینو بیشتر است و بر روی آن کرمه نیز اضافه می‌شود.

– لاته: لاته نیز از قهوه اسپرسو و شیر گرم تهیه می‌شود، اما تفاوت آن با کاپوچینو در نسبت قهوه به شیر است. در لاته، شیر بیشتری استفاده می‌شود و قهوه اسپرسو به نسبت کمتری به آن اضافه می‌شود.

– موکا: موکا یک نوشیدنی قهوه‌ای است که از قهوه اسپرسو، شکلات و شیر تهیه می‌شود. این نوشیدنی دارای طعم شکلاتی و خامه‌ای است که از ترکیب شیر و شکلات به دست می‌آید.

بنابراین، فرق موکا و کاپوچینو و لاته در نسبت مواد اصلی و ترکیب آن‌ها است.

سفارش قهوه جابلسا

 

برای یک اسپرسو خوب و عالی نیازمند یک قهوه با ترکیب عربیکا و روبوستا با کیفیت هستید که جابلسا برای شما انواع ترکیب دان قهوه را با بهترین طعم و عطر قهوه مهیا کرده است. برای سفارش و مشاوره رایگان می توانید از طریق سایت و شماره تماس بالای صفحه اقدام کنید.

سخن آخر

به طور کلی، در طرز تهیه موکا باید مراحل پخت و تهیه را با دقت و حوصله انجام داد و به نکات فنی اهمیت داد تا طعم و لذیذ و خاص خودش را به خوبی نشان دهد. در این مقاله به سوال موکا چیست، فرق موکا با کاپوچینو و لاته و طرز تهیه آن پرداختیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
کلمه عبور این حساب کاربری را وارد کنید:
یک کد برای ایمیل زیر ارسال گردید:
یک کد برای شماره همراه زیر ارسال گردید: {{ phoneNumber }}